e-POSTA : bilgi@hakanozgul.com.tr

Türk Nöroloji Derneği’ne Açık Mektup: Bilimin Sınırlarına Geri Dönün!

19.01.2018 tarihli ve “Nöromusküler Hastalıklar Çalışma Grubu'nun Spinal Musküler Atrofi Tedavisi ile İlgili Görüşü” serlevhalı duyurunuzu büyük bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı ile okudum. Şaşkınlığımın ve hayal kırıklığımın nedeni ise; ne ara bu kadar bilimden, bilimsel metotlardan, akıldan, vicdandan, insani değerlerden uzaklaştığınızla ilgilidir. Zira yapılan açıklama yukarıda saydığım değerlerden uzak ve son derece onur kırıcıdır. Hangi cesaretle böyle bir duyuru…
DAHA FAZLASI İÇİN.. →

Çöp Tekerlekli Sandalyeler

Belediyecilikte Son Nokta: Çöp Sandalyeler Sevgi pıtırcığı mesajlarıyla yoğrulmuş çok mesaj görürüz. “Haydi, sen de katıl”, “Bir bağış da sen yap”, “Çaresizce bekliyorlar” ve daha niceleri. Bu mesajların altında-üstünde bir de tekerlekli sandalye fotoğrafı görürsünüz. Sizi sandalye dağıtım törenine davet ederler bir de! Hatta kurdele ile açılış yapar gibi sandalye bağışlayan da oldu… (daha&helliip;)
DAHA FAZLASI İÇİN.. →

Özrünüz Kabahatinizden Bile Beter

Engelsiz Yaşam Vakfı, Beşiktaş Belediyesinin katkılarıyla “Engelliler ve Sokak Hayvanları Yararına Engelsizsiniz Alış-Veriş Şenliği” düzenlemeye karar vermiş. Bu etkinlik etrafında söylenenler ve söylemeye cesaret edilemeyenler hakkında iki laf etmek zaruri olmuştur. Zira muhataplardan biri özür dahi dileyememiş, diğeri ise dilediği özür kabahatinden bin beter olmuştur. (daha&helliip;)
DAHA FAZLASI İÇİN.. →

Yüzük Kardeşliği

Film malumunuzdur, yüzüğün asla bir “elf”in eline geçmesini istemeyen “cüce”ler, “insanlar”a güvenmeyen elfler, hayatı güzel tütünler içmek, kahvaltı, yemek üzerine kurmuş “hobit”ler, büyücü Gandalf Ağabey, Isildur’un varisi kolcu Aragorn ve Gondor’un prensi Boromir tüm dünyaya karşı oluşan tehdit için bir araya gelerek umulmadık bir kardeşlik hukuku başlatır. Neydi bu tehdit ve günümüze nasıl ışık tutabilir ki? (daha&helliip;)
DAHA FAZLASI İÇİN.. →

Kızgın demir bilyeler boğazımızdan geçiyor

Eymen Bebek’i duydunuz mu? Henüz 8 aylık, dünyaya umut ile bakan kocaman bir yüreği ve pırıl pırıl gözleri vardı. Vardı diyorum çünkü o pırıldayan gözler bir daha açılmamak üzere kapandı. Sebebi ise söylenecek gibi değil ama söyleyeceğim. Sebebi, PARA. Batasıca PARA! (daha&helliip;)
DAHA FAZLASI İÇİN.. →

İstikrarlı Koşuşturmamız

Günün asgari sekiz, azami onbeş saatini çalışarak geçirmek ve sonunda bir tas sıcak çorba içmek. Halbuki insanoğlu, vaktini bu denli çalışarak harcayacak kadar zengin bir varlık değil. Zira ömrümüz bin yıl sürmeyecek. (daha&helliip;)
DAHA FAZLASI İÇİN.. →

Beylikdüzü Belediyesi Öğrenemiyor

Kavramsal bir tartışma değil niyetim. Çünkü burada, birazdan anlatacaklarım öğrenmeyi isteme ya da öğrenmeyi istememe durumu değil. Durum, "öğrenememe"yle alâkalı. Yani biraz daha açıklayıcı olsun derlerse (ki sanırım gerekiyor) öğrenmeyi istediği halde bunu başaramama durumundan bahsediyorum. (daha&helliip;)
DAHA FAZLASI İÇİN.. →

SMA’da Çok Önemli Bir Gelişme: 2015 Uğurlu Geldi

Yazıyı çok aceleyle yazıyorum lütfen heyecanıma verin. Bundan 8 sene önce bilimsel bir toplantıya katılmak üzere Lyon’da bulunmuştum. Fransa’da bulunuyorken adını sıklıkla duyduğum ve çalışmalarını zaman zaman takip ettiğim kısa adı AFM olan Association Française contre les Myopathies’yi de ziyaret etmek istedim. AFM kas hastalıkları konusunda dünyaca nam yapmış ve her sene milyonlarca avro parayı araştırmalara harcayabilen bir dernekti. Evet,…
DAHA FAZLASI İÇİN.. →

Herkesin her konuda bir fikri var

Tüm siyasi partilerin halka anlattıkları ve verdikleri sözlere bakacak olursak; özetle insanların her hak bakımından daha rahat yaşatacaklarını vaad etmektedir. Her hak alanını düşününce, herkesin her alana ilişkin söyleyeceklerinin de sınırlı olduğunu izah etmeye, bilmem ki gerek var mıdır? Fakat siyasetçilerin sınırlı olduğunu söyleyemeyiz, zira onların her konuda mutlaka söyleyecekleri sözleri vardır. (daha&helliip;)
DAHA FAZLASI İÇİN.. →

İnsanlık Çok İlerledi

İnsan denilen mahlûkat için günümüze kadar çok söz söylendi. İnsan davranışlarını açıklamaya çalışan ve sonu loji ile biten alanlarda çalışıldı ve çalışılmaya devam ediliyor. İnsanın biyolojik ve ruhsal özellikleri üzerine makale, tez, doktora ve benzeri binlerce yayın telif edildi. Ünlü filozof Rene Descartes günümüz insanı için: “Homo Sapiens Sapiens” (düşündüğünün üstüne düşünebilen insan) dedi. Elbette insanın neyi düşündüğünü bu söz…
DAHA FAZLASI İÇİN.. →