e-POSTA : bilgi@hakanozgul.com.tr

Çöp Tekerlekli Sandalyeler

Belediyecilikte Son Nokta: Çöp Sandalyeler

Sevgi pıtırcığı mesajlarıyla yoğrulmuş çok mesaj görürüz. “Haydi, sen de katıl”, “Bir bağış da sen yap”, “Çaresizce bekliyorlar” ve daha niceleri. Bu mesajların altında-üstünde bir de tekerlekli sandalye fotoğrafı görürsünüz. Sizi sandalye dağıtım törenine davet ederler bir de! Hatta kurdele ile açılış yapar gibi sandalye bağışlayan da oldu…

Bazı sözüm ona sivil kuruluşlarının; bu acıtasyon, dilencilik, yardıma muhtaçlık algısı üzerine kurgulanmış kampanyaları mide bulandırmıştır ezelden beri. Bir bakarsınız ki, kullanıcıya hiç de uygun olmayan en adi, en kötü ve üç gün sonra çöp olacak bir sandalye bağışlanmış. Vicdanınız rahatlar fotoğrafı görünce. Hatta katılmak bile istersiniz. Siz nereden bileceksiniz ki, devletin ihtiyacı olan sakatlara tekerlekli sandalye verdiğini. Devlet lütfetmiyor, hakkı olanı veriyor. Kabul etmek gerekir ki, evet, devletin verdiği sandalyeler çok yetersiz. Ama yardım kuruluşlarının verdikleri daha da yetersiz.

Bir tekerlekli sandalye satıcısı sitesine ilan koymuş: Refakatçi itme çubuğu olan “Bağışçılara Özel Tekerlekli Sandalyesi”. Aman ne büyük bir özellik, ne büyük. Demek çubuğu da var. Altına bir fotoğraf koymuş, kafasını öne eğmiş, zavallı, aciz biri. İşte fotoğrafı da aşağıda…

bagis_1

Müge Anlı, Esra Erol gibi medyamızın müstesna isimleri de bunları desteklermiş meğerse.

Öncelikle söylemeliyim ki, bu sandalyeler üç gün sonra çöp olur! Hiçbir özelliği olmayan, yük arabası şeklinde bile kullanılamayacak kadar kötü bir sandalyeyi, tıbben desteğe ihtiyacı olan birine kullanması için vermek, kullanıcıya hakaret etmektedir. Zira sandalyeler kişisel kullanıma mahsus tıbbi cihazlar statüsündedir. Bırakın bu kadar kötü bir sandalye vermeyi, herkese her sandalyeyi dahi vermezsiniz. 38 numara ayağı olan birine 45, 45 numara ayağı olan birine 38 numara ayakkabı vermek ne ise, kötü bir sandalye vermek de o dur.

Yardım teşkilatlarının bu kampanyaları ne için yaptıkları konusuna girmeyeceğim. En iyi ihtimalle ya cahilliklerindendir ya da ciddi bir çıkar vardır belkide. Peki ya belediyeler? Bu belediyelerde hiç mi düzgün bir bürokrat bulunmaz? Üşenmeden devletin resmi sitesi olan https://ekap.kik.gov.tr adresini ziyaret ederek ihale arayın. Arama kısmına tekerlekli sandalye yazın. Yüzlerce ilan göreceksiniz. Ne kadar güzel değil mi? Ancak teknik şartnamelerini okuyunca belediyenin sandalye değil çöp istediğini hemen anlarsınız. Teknik şartname bir üründe aradığınız kaliteyi ve standardı belirler. Bakın ne yazıyor bir ilanda: Ön tekerlekler 360 derece dönebilmeli, yan kolçaklar çıkarılabilir olmalı… Herhalde şaka yapıyorlardır. Zira bu başka bir ihtimal yok ki! Tekerleğin sabit olması nasıl düşünülür ki?

Madem ki bu konuya girdik, olması gerekeni de söyleyelim.

Öncelikle herkese aynı sandalyeyi veremezsiniz. Kişinin fiziksel özelliklerine ve kabiliyetine göre sandalye seçimi yapılır. Mesela, kullanıcının kilosu, sırt yüksekliği veya açısı, oturma genişliği, baş desteği bunlardan sadece birkaçıdır. Bu şuna benzer: M bedene sahip birinin S beden ya da XL beden gömlek giymesi gibidir. Üstelik yanlış sandalye seçimi vücutta şekil bozukluklarına neden olur ve ikincil rahatsızlıkları beraberinde getirir.

Mutlaka bağış mı yapmak istiyorsunuz? O halde 10 tane üç kuruşluk sandalye alıp paranızı ve kullanıcının sağlığını riske atacağınıza, 1 tane ama ihtiyaca göre sandalye alın ve gerçekten de bir amaca hizmet etmiş olun.

Yazar admin