e-POSTA : bilgi@hakanozgul.com.tr

Özrünüz Kabahatinizden Bile Beter

Engelsiz Yaşam Vakfı, Beşiktaş Belediyesinin katkılarıyla “Engelliler ve Sokak Hayvanları Yararına Engelsizsiniz Alış-Veriş Şenliği” düzenlemeye karar vermiş. Bu etkinlik etrafında söylenenler ve söylemeye cesaret edilemeyenler hakkında iki laf etmek zaruri olmuştur. Zira muhataplardan biri özür dahi dileyememiş, diğeri ise dilediği özür kabahatinden bin beter olmuştur.

Etkinlik hakkında

Etkinliğin “Engelsizsiniz” başlığı doğrudan toplumu hedef alan, bir kesime doğruyu anlatmak yerine kabahatli gösterme şekli zaten kabul edilemez bir husustur.

Öte yandan engelliler, sokak hayvanları ve alış-veriş temaları arasında nasıl bir kolerasyon olabilir ki, aynı etkinlikte yer almıştır?

Beşiktaş Belediyesi’nin sorumluluğu hakkında

Beşiktaş Belediyesi, engelliler ile ilgili, ilçedeki politika ve icraatları düzenlemek ve bunlara karar vermek için sivil toplum kuruluşlarından ve belediye personelinden oluşan bir kurul kurmuştu. Bu kurula danışılmadan hiçbir faaliyetin yapılmayacağı bildirilmişti. Ne yazık ki kurula bu etkinlik hakkında hiçbir bilgi verilmemiştir.

İkinci olarak böyle bir kurul olmasa da, bu minvalde bir faaliyet düzenlemesi hayal kırıklığıdır. Zira belediyede, böyle bir başlık altındaki etkinliğe itiraz edebilecek deneyimli insanlar bulunmaktaydı. Onlara rağmen bu etkinliğin düzenlemesi kararı şaşırtıcıdır. Böyle hataya nasıl düşebiliyorlar anlamak mümkün değil.

Engelsiz Yaşam Vakfı’nın sorumluluğu hakkında

Vakfın engellilik konusuna uzak, bilgi ve deneyim konusunda çok yetersiz olduğu ve sahaya yabancı olduğu çok açık. Kuruluş senedine bakarak dahi bu kararı verebilirsiniz. Örneğin Vakfın gayeleri arasında engelliler sevgi parkları ve mobil sevgi bahçeleri kurmak, engellileri “normal bireyler” gibi yaşayabilmelerinin temin etmek ve hayvanlar ile engelleri kaldıralım projesini düzenlemek gibi hususlar yer almaktaymış.

Vakfın Yönetim Kurulu Üyelerine, Mütevelli Heyetine ve çalışanlarına söylemek isterim ki:

Allah aşkına önce okuyun, öğrenin!
Engeller çiçek-böcekle kalkmaz!
Normal insan diye biri yoktur!
Engelliler kardeşiniz değildir!

Toplumsal baskı ve sivil toplumdan gelen çeşitli kınama mesajlarından sonra Vakıf karar almış ve etkinliği iptal etmiş. Gerekçe ne peki? Engellilerin hassasiyeti! Yani etkinlik aslında pek yerinde ancak biz aşırı hassas davranmışız, öyle mi?

Özrünüz kabahatinizden bile beter.

Belediye mi, henüz oradan bir ses gelmedi…

Yazar admin